Бальш () — місто, розташоване в Автономній області Каталонія в Іспанії. Знаходиться у районі (кумарці) Ал Камп провінції Таррагона, згідно з новою адміністративною реформою перебуватиме у складі баґарії Камп да Таррагона.

Населення

Населення міста (у 2007 р.) становить 23 948 осіб (з них менше 14 років — 15,5 %, від 15 до 64 — 68,4 %, понад 65 років — 16,1 %). У 2006 р. народжуваність склала 269 осіб, смертність — 205 осіб, приріст населення склав 110 осіб. У 2001 р. активне населення становило 9.843 осіб, з них безробітних — 775 осіб.

Серед осіб, які проживали на території міста у 2001 р., 14.825 осіб народилися в Каталонії (з них 7.746 осіб у тому самому районі, або кумарці), 4.705 осіб приїхало з інших областей Іспанії, а 702 осіб приїхало з-за кордону.

Університетську освіту має 9,8 % усього населення.

У 2001 р. нараховувалося 7.044 домогосподарств (з них 18,5 % складалися з однієї особи, 26,1 % з двох осіб, 22,7 % з 3 осіб, 23 % з 4 осіб, 6,9 % з 5 осіб, 2 % з 6 осіб, 0,5 % з 7 осіб, 0,3 % з 8 осіб і 0,1 % з 9 і більше осіб).

Активне населення міста у 2001 р. працювало у таких сферах діяльності: у сільському господорстві — 2,6 %, у промисловості — 37,5 %, на будівництві — 10,3 % і у сфері обслуговування — 49,6 %.

У муніципалітеті або у власному районі (кумарці) працює 9.489 осіб, поза районом — 2.682 осіб.

Доходи населення

У 2002 р. доходи населення розподілялися таким чином:

Доходи населення за статтями доходів Рік 2002 р. 2001 р. Заробітна платня 59,3 % 60,1 % Доходи від ведення бізнесу 27,9 % 26,9 % Соціальна допомога 12,8 % 13,0 %  

Безробіття

У 2007 р. нараховувалося 974 безробітних (у 2006 р. — 951 безробітних), з них чоловіки становили 38 %, а жінки — 62 %.

Економіка

У 1996 р. валовий внутрішній продукт розподілявся по сферах діяльності таким чином:

Валовий внутрішній продукт Рік 1996 р. 1991 р. Сільське господарство 1,4 % 1,7 % Промисловість 43,3 % 48,1 % Будівництво 6,9 % 8,4 % Послуги 48,4 % 41,7 %  

Підприємства міста

Промислові підприємства.

Промислові підприємства міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Енергетичні та водні ресурси 1,4 % 0,8 % Хімія та метали 12,0 % 10,4 % Переробка металів 39,2 % 40,6 % Продукти харчування 10,1 % 8,4 % Текстиль 6,9 % 8,8 % Виробництво меблів, видання 24,4 % 23,7 % Інше 6,0 % 7,2 % Усього підприємств 217 249  

Роздрібна торгівля.

Підприємства роздрібної торгівлі міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Продукти харчування 32,1 % 32,9 % Одяг та взуття 22,9 % 20,8 % Товари для дому 13,7 % 13,1 % Книги та періодичні видання 2,6 % 3,1 % Промислова хімічна продукція 8,2 % 8,0 % Продукція, пов'язана з транспортними засобами 3,4 % 3,1 % Інше 17,1 % 18,9 % Усього підприємств 380 413  

Сфера послуг.

Підприємства міста, що працюють у сфері послуг, за діяльністю Рік 2002 р. 2001 р. Гуртова торгівля 13,9 % 14,2 % Готелі та готельний бізнес 15,9 % 15,6 % Транспорт та зв'язок 16,2 % 17,4 % Посередницькі фінансові послуги 4,0 % 4,2 % Послуги підприємствам 8,6 % 7,9 % Послуги фізичним особам 32,0 % 31,8 % Нерухомість та ін. 9,4 % 8,8 % Усього підприємств 747 730  

Житловий фонд

У 2001 р. 6,4 % усіх родин (домогосподарств) мали житло метражем до 59 м², 28,2 % — від 60 до 89 м², 44,4 % — від 90 до 119 м² і 21 % — понад 120 м².

З усіх будівель у 2001 р. 34,6 % було одноповерховими, 39,9 % — двоповерховими, 13,9 % — триповерховими, 5 % — чотириповерховими, 3,9 % — п'ятиповерховими, 1 % — шестиповерховими, 0,6 % — семиповерховими, 1,2 % — з вісьмома та більше поверхами.

Автопарк

Автомобілі, зареєстровані у місті, за призначенням Рік 2006 р. 2005 р. Приватні автомобілі 70,3 % 70,7 % Мотоцикли 7,3 % 6,7 % Вантажівки 17,8 % 18,1 % Трактори 1,0 % 1,0 % Автобуси та ін. 3,6 % 3,5 % Усього автомобілів 16.155 шт. 15.809 шт.  

Вживання каталанської мови

У 2001 р. каталанську мову у місті розуміли 96,6 % усього населення (у 1996 р. — 97,8 %), вміли говорити нею 83,9 % (у 1996 р. — 85,1 %), вміли читати 82 % (у 1996 р. — 83,1 %), вміли писати 60,5 % (у 1996 р. — 58,7 %). Не розуміли каталанської мови 3,4 %.

Політичні уподобання

У виборах до Парламенту Каталонії у 2006 р. взяло участь 9.284 осіб (у 2003 р. — 10.711 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Вибори до Парламенту Каталонії Рік 2006 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 36,8 % 41,4 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 25,4 % 25,4 % Народна партія (PP) 7,7 % 7,9 % Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 6 % 4,1 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 21,1 % 20,2 % Громадянська партія (C's) 1,2 % 0,0 % Інші 1,8 % 0,9 %  

У муніципальних виборах у 2007 р. взяло участь 9.992 осіб (у 2003 р. — 10.744 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Муніципальні вибори Рік 2007 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 43,2 % 38,2 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 28,0 % 34,4 % Народна партія (PP) 5,4 % 6,9 % Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 2,7 % 2,2 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 11,7 % 12,3 % Громадянська партія (C's) 0,0 % 0,0 % Інші 9,1 % 6,0 %  

Історія та культура

Див. також

Дані Інституту статистики Каталонії (Institut d'Estadística de Catalunya)